JAK SI VYBRAT IDEÁLNÍ PODNIKÁNÍ

Mnoho z vás se chystá pro start vlastního podnikání, či projektu, nebo o něm minimálně uvažuje. A mám vypozorováno a na vlastní kůži ozkoušeno, že zpravidla nastávají dvě situace:

a) buď máme tolik nápadů, že nevíme, který si vybrat,
b) anebo strašně chceme něco začít svého, ale nevíme co.

Když jsem já kdysi o podnikání začal uvažovat, byla jsem přesně ta druhá možnost. Strašně jsem chtěla začít něco svého, ale nevěděla jsem co. Chyběly nápady, možnosti a představivost. Internet byl teprve v plenkách, knih o podnikání bylo pramálo, takže jsem několik let trávila šmírování, pozorováním, hledáním, přepočítáváním byznys plánů. A začala jsem zkoušet.

To bylo před více než patnácti lety. Dnešní doba je ale jiná. Všeho je dost a dobře dostupné. S internetem a změnou systémů přišla úplně jiná doba. Začít je mnohem jednoduší a rychlejší. Díky sociálním sítím během jediného dne můžete dosáhnout na tisíce potencionálních zákazníků na celém světě. A možnosti? Stačí si otevřít Google nebo Facebook. Já sama mám nápadů tak na 150 let a stejně bych je všechny nestihla zrealizovat. Myslím, že aktuálně je spíš obtížnější, a obzvláště pro kreativní lidi, si vybrat jeden nápad, zůstat u něj, dotáhnout ho a vydělat s ním peníze.

Ať patříte do první nebo druhé kategorie napsala jsem pro vás pár tipů, které by vám ve výběru či hledání mohli pomoci.

#1 Nezačínejte první byznys, který vám přijde na mysl.

Vybírejte a trochu u toho přemýšlejte. Prověřujte. Ne všechno, co na první pohled vypadá jako dobrý nápad má šanci na realizaci a na výdělek. Ale nepřeberte a nebuďte ani zbytečně negativní. Někdy se prostě musí s něčím začít. Na každý nápad je dobré si udělat byznys plán, kde můžete celkem rychle a snadno zjistit, zda má smysl se nápadem zabývat dál do hloubky a věnovat mu peníze a čas.

#2 Najděte si byznys, který vám nejvíce sedí.

S tímto měřítkem určitě neprohloupíte, protože vás to bude bavit a půjde vám to mnohem lépe od ruky. Zjistěte si svoje cíle, zájmy, co chcete v životě dosáhnout a svoje aktuální možnosti.

#3 Vyberte si byznys, který vás bude osobně uspokojovat a zároveň bude profitabilní.

Cílem by mělo být, abyste byli šťastní, měli z toho radost, ale aby i vaše potřeby byly pokryty. A pokud jste přirozeně ambiciózní, měli byste být také na své podnikání patřičně hrdí a pyšní (zdravé ego je naprosto v pořádku). Jakmile se s tím nebudete chtít pochlubit, není to to pravé ořechové. Co vám bude platné, když vám budou chválit za to, co děláte a budete chudí, jak kostelní myši.

#4 Jaké máte domácí podmínky?

Jaké máte zázemí, které můžete použít pro snadnější rozjezd? Můžete podnikat z domova, nebo bude lepší si najmout prostor jinde? Vyberte si byznys, který odpovídá vašim možnostem a vašemu životnímu stylu. Díky tomu lépe sladíte váš osobní a rodinný život.

#5 Mějte členy rodiny zainteresované a bavte se o tom.

Pokud máte stejně nakloněného partnera, je to výhra. Máte se o čem bavit. Každá vášeň dřív nebo později pomine, ale společné cíle vydrží mnohem déle. A když přijdou problémy, spíše jeden druhého podržíte.

Pokud máte děti, začleňte je také. Já sama jsem jako dítě milovala, když jsem mohla úřadovat v tátově kanceláři. To samé jsme praktikovali s naším synem. Miloval, když s námi mohl jezdit do kanceláře, razítkovat, jezdit s námi na pochůzky, či vyřizovat doručení zboží přímo u klientů. Už jako miminko jsme ho brávali do kanceláře, střídali se v uspávaní, jako batole lezl po autobuse, zatímco já vyřizovala s řidiči administrativu. Jinak to prostě nešlo. A věřte mi, že se tvářil děsně důležitě, když mi pomáhal tisknout vánoční dopisy od Ježíška, nebo lepit známky a pak za to dostal peníze, stejně jako moji brigádníci.

#6 Mějte na mysli, o co všechno se budete starat v tomto podnikání.

Co zvládnete sami a na co budete potřebovat další lidi. Dokážete je najít a ukočírovat? Jste manažerský typ, nebo spíš sólista?

#7 Dbejte na bezpečnost.

Pokud máte v plánu něco, kde hrozí potenciální nebezpečí, úrazy atd., zvažte, zda jste ochotni takové riziko podstoupit a být za ně zodpovědní, případně, co všechno musíte udělat, abyste takové riziko zmírnili.

#8 Buďte zvědaví a ptejte se.

Navštivte radnici a plánovací úřad ve vašem městě a poptejte se, co se ve vašem okolí bude v nejbližší době významného dít. Tato informace může být zásadní, pokud se chcete pustit například do ne-internetových aktivit, jako je pohostinství nebo hotelnictví. Není nic horšího si otevřít penzion či restauraci a po pár měsících soupeřit s nově otevřeným hotelem či zjistit, že nově postavená silnice o kus dál odvedla vaši potencionální klientelu .

# 9 Chraňte se.

Prověřte si všechna možná pojištění tak, abyste maximálně ochránili sebe, svoji rodinu a svůj majetek. Nemovitost, licence, zdraví, nemoc, životní pojištění, odpovědnost za škodu, auta atd…

#10 A v neposlední řadě důvěřujte vaší intuici.

Nespočítá to za vás, nenaplánuje ani nezrealizuje, ale pokud budete váhat, vždy vám spolehlivě poradí, ke kterému řešení se přiklonit a po čem vaše duše volá.

EXTRA TIP:

Vyberte si to, co ze všech nápadů vypadá, že je pro realizaci:

  • nejjednodušší
  • nejrychlejší
  • vypadá nejprofitabilněji
  • má to potenciální odbyt / bude o to zájem / přináší to hodnotu
    a vy s tímto nápadem souzníte

Mějte se moc hezky a pokud se vám tento článek líbil, určitě jej doporučte nebo sdílejte se svými přáteli!

Úspěšný den!

Andrea Růžičková

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *