doporučené nástroje

pro pomoc se startem a rozvojem vašeho podnikání

Tento seznam vám pomůže zorientovat se v nabídce nástrojů potřebných a vhodných pro podnikání a především pro online podnikání. Upozorňuji, že některé odkazy jsou affiliate odkazy. Většinu mám osobně vyzkoušenou a sama je využívám, nebo jsem využívala v minulosti, popřípadě s nimi má/měl dobrou zkušenost někdo z mých klientů, či partnerů.

WEBY & ESHOPY & BLOGY 

 1. Webnode.cz (CZ) - pravděpodobně nejrozšířenější platforma v Česku. Na této TOP české platformě nic nezkazíte a velmi jednoduše si můžete vytvořit své první stránky a začít můžete s testovací verzí zdarma.
 2. Estranky.cz (CZ) - obdobně jako Webnode, ideální pro tvorbu vašich prvních webových stránek za přiměřenou cenu.
 3. WordPress  (CZ/EN) - Jedním z jednoznačně nejlepších nástrojů pro tvorbu webů a blogů je aktuálně WordPress. Jedná se o "otevřený systém", jehož základní šablony a nástroje jsou poskytovány ZDARMA. Hodí pro někoho, kdo má s tvorbou webů už nějaké zkušenosti, či toho, kdo je ochoten si chvilku hrát, než systém pochopí. Výhodou je obrovské množství šablon, které si můžete přikoupit. Na druhou stranu, pokud víte, že nemáte na technické věci vlohy, nechcete, nebo nemáte čas, na tvorbu a údržbu webu, raději si zaplaťte člověka, nebo si předplaťte kompletní web i se správou a automatickými aktualizacemi. Rozhodně se vám to vyplatí.
 4. MioWeb  (CZ) - vše v jednom - česká a aktuálně asi jediná dobře použitelná šablona, která využívá jako základ WordPress, pro tvorbu web, blog, eshop, tvorbu online kurzů a členských sekcích. Je sice dražší, nicméně získáte hosting, podporu, aktualizace a další služby. Určitě stojí za investici, pokud to s "onlinem" myslíte vážně a nemáte čas vymýšlet to, co už je vymyšlené. (Tento web je na MIOWEBU). 
 5. Shoptet.cz  (CZ/SK) - jednoduché řešení pro start eshopu na principu pronájmu. Ideální pro začínající a malé podnikatelky, kdy si stačí vybrat existující šablonu a za malý měsíční pronájem můžete odstartovat!
 6. OpenCart (EN/CZ) - je zajímavé řešení pro e-shopy. Je to podobný "open source" jako WordPress, tedy na jeho vývoji pracují nadšenci z celého světa. Základní verze je ZDARMA, přikupují se pouze požadované moduly či widgety. Umí pracovat s databázemi. Jeho použití však vyžaduje alespoň základní znalost programování a samozřejmě kontinuální správu a úpravy. 
 7. Squarespace (EN) - jedna z oblíbených platforem anglicky hovořícího světa pro netechnické tipy, výhodou jsou připravené různé vzory jak pro e-commerce, tak pro poskytování služeb v nejrůznějších oblastech. Mnoho lidí opustilo Wordpress a využívá tuto platformu. 
 8. Wix.com (EN/CZ) - tato platforma pro tvorbu webů už má svojí českou verzi a je dle mého názoru vhodná stejně jako Squarespace pro netechnické tipy, kde díky editorům intuitivně a jednoduše doslova "naklikáte" svoje nové stránky za relativně slušný poplatek.
 9. Solidpixels (CZ)- intuitivní platforma pro tvorbu webů. Nabízí široký výběr responzivních konceptů a snadno ovladatelný drag-and-drop editor. A i když v referencích najdete známé a velké firmy, může to být ideální nástroj pro individuální tvůrce a malé podniky, kde k vytvoření profesionálního webu nepotřebujete žádné technické znalosti.

Existuje celá řada dalších nástrojů a platforem jak v angličtině, tak v češtině. Ujasněte si, co od vašeho webu očekáváte, jaké jsou vaše znalosti a zkušenosti, cenové možnosti a kolik času jste mu ochotná věnovat. Podle toho vybírejte. Počítejte s tím, že naučit se novou věc chce čas, ale rozhodně se to vyplatí. 😀

MEMBERSHIP WEBY
(pro tvorbu online kurzů a členských klubů)

 1. MioWeb - první český web pro tvorbu online kurzů a členských klubů za přiměřenou cenu (v porovnání se zahraničními weby) , který využívá Wordpress. Výhodou je čeština + poskytovaná podpora. Jeho nevýhodou je dle mého názoru složitost pro úplné nováčky i přes velký posun k zjednodušování. Pro zažití a pochopení si s ní musíte chvilku hrát, ale vyplatí se to. Je to úžasná platforma a má velký potenciál. Vyplatí se, pokud využijete to, co nabízí. Pokud chcete jen web, je to zbytečně drahá sranda. Tento web jede na této platformě.
 2. Kajabi - (EN) jedna z prvních platforem "all in one" připravená k okamžitému použití. Je využívaná špičkami online marketingového světa díky své jednoduchosti a komplexnosti. Její nevýhodou je poměrně vysoká cena, zpravidla se na ní přechází, když už máte online rozjetý. 
 3. BuddyBoss - (EN) - zajímavá novější platforma běžící na Wordpress základu, nabírající na pozornosti, a na kterou přechází velcí hráči např. z Kajabi, zaujala mě přívětivá cena za rok a některé funkce navíc v rámci předplatného.
 4. Udemy - (EN) - platforma, kterou můžete využít pro umístění svých kurů (vybudovaná přímo pro učitele pro výuku e-kurzů). Nevýhodou je "údajné" vykrádání obsahu (osobně nemám vyzkoušeno).
 5. Patreon - (EN) hojně využívaná platforma pro výuku kurzů a provoz členských skupin v nejrůznějších odvětví,  od ezo-témat, tarotové školy, astrologii, přes byznys, marketing, a mnoho dalších. Můžete buď využívat již publikované kurzy jako žákyně, nebo zde tvořit vlastní kurzy, a využít tak připravenou platformu a na ně pak odkazovat ze svých stránek. Bohužel v Česku tato platforma získala nechvalnou popularitu pro umisťování porno obsahu.
 6. Teachable (EN) - platforma podobná Patreonu nebo Udemy.
 7. Thinkific (EN) - další varianta Patreonu, Teachable nebo Udemy.

DOMÉNY & HOSTING

 1. nic.cz - (CZ)  je sdružení poskytovatelů internetových služeb a naleznete zde seznam všech, kteří jsou oprávněni registrovat domény. Na tomto serveru si také můžete jednoduše otestovat, zda název pro "vaši doménu" je volný.
 2. Who.Is - (EN) - zde si můžete ověřit celosvětově, komu patří daná doména a kde je registrovaná.
 3. Active 24 - (CZ) je společnost, u které si můžete registrovat své domény i hosting. Příznivé ceny, dobrá podpora. Když nevíte, poradí. 
 4. Český Hosting  - (CZ) další oblíbený poskytovatel hostingu a registrátor domén. Podobně jako u Activu, příznivé ceny a ochotná podpora.

EMAIL MARKETING

 1. Smart Emailing  - (CZ) český nástroj a aktuálně je to asi stále nejrozšířenější nástroj pro správu a rozesílání emailů na českém trhu za přiměřenou cenu s dobrou podporou.
 2. MAIL CHIMP - (EN/CZ) hodně rozšířený nástroj startujících podnikatelů jak v zahraničí, tak i v Čechách. Hlavní důvod je příznivá cena a možnost nastavení do češtiny a to, že prvních 2000 přihlášených a spravovaných emailů je ZDARMA.
 3. Existuje celá řada dalších zahraničních i českých nástrojů (AWEBER,  Constant Contact, Get Responce atd., pokud ale potřebujete, aby Váš systém "mluvil česky", dva shora uvedené jsou asi momentálně na špici. 

PLATEBNÍ BRÁNY

nástroje pro příjem plateb online

 1. GO PAY - (CZ) pravděpodobně nejrozšířenější nástroj pro příjem plateb na českém internetu u malých firem a podnikatelů, poplatky jsou poměrně příznivé a propojení na další systémy zjednoduší celkovou implementaci.
 2. PayU - (CZ/EN) konkurence GO PAY, podobný princip.
 3. PayPal - (EN/CZ) často využívána českými shopy pro příjem zahraničních plateb a plateb od slovenských zákazníků, kde vychází výhodněji.

Platebních způsobů přibývá a navíc téměř každá banka nabízí služby online platební brány, výhodou je vysoké zabezpečení, nevýhodou může být vyšší vstupní/pořizovací poplatek a nutnost zkušeného technika, který Vám pomůže s implementací. Volte s rozvahou.

GRAFICKÉ PROGRAMY

 1. CANVA (CZ/EN) - ideální grafický online program pro úplné začátečnice a grafické amatérky. Pro tvorbu banerů a obrázků na weby a sociální média. Start na ozkoušení je zdarma, později přiměřený poplatek. Můžete využít spoustu šablon a fotobanku zdarma.
 2. Photoshop & Ilustrator - (CZ/EN) moderní nástroje pro grafické úpravy pod značky ADOBE, nevýhodou jsou vysoké pořizovací ceny a to, že naučit se pracovat v těchto programech, bude chvilku trvat. Online verze je cenově dostupnější, v případě výpadků wifi jste ale "out".
 3. Corel- (CZ) - grafický program pro všechny z tzv. "staré školy", jeho výhodou bývala dostupná cena. Ideální pro běžné grafické úpravy.
 4. ZONER - (CZ) nástroj pro jednoduchou úpravu fotek (zmenšování, ořezy, vkládání textu).

FOTO & CLIPARTY & MOCK-UPS

 1. Pixabay - (EN/CZ) - nejoblíbenější a nejbezpečnější (z hlediska autorských práv) zdroj fotografií či videí pro váš web - je totiž stále z části ZDARMA.
 2. Unsplash (EN) - další velmi oblíbený zdroj pro stažení foto s dobře ošetřenými právy - něco ZDARMA, něco za členský poplatek.
 3. Fotolia- (EN) velmi oblíbená, legální databáze pro nákup fotografií.
 4. Clipart - (EN) další oblíbená, legální online databáze pro nákup obrázků, vektorů, fotek, fontů, ilustrací atd.
 5. Place It - (EN) jedna z prvních platforem, která dokáže generovat "mock-upy" (mock-up =  grafický model produktu) pro váš web, některé  ZDARMA nebo za poplatek.
 6. Freepik (EN) - další oblíbená, cenově dostupná legální online databáze pro nákup obrázků, vektorů, fotek, fontů, ilustrací atd / některé i ZDARMA.

DŮLEŽITÉ: nikdy pro své projekty nepoužívejte materiály, fotografie a jiná díla stažené z jiných webů nebo která najdete volně na Googlu a podobně. Raději si je stahujte/kupujte z prověřených zdrojů, které mají vyřešené autorské licence. 

ORGANIZACE EMAILŮ & POZNÁMEK & PLÁNOVÁNÍ

 1. MS OFFICE 365 - (CZ) za pár stovek měsíčně se můžete zbavit ořezaných programů zdarma a můžete získat kompletní a plnohodnotnou sadu nástrojů Microsoft Office, které Vám usnadní život - od Outlooku, přes Word, Excell, One Note,  POwer Point, Vizio (tvorba diagramů a schémat), Access, Publisher a další. A žádné další aplikace pak nepotřebujete.
 2. EVERNOTE- (EN) je zajímavý nástroj využívaný v Anglicky mluvícím světě na zapisování nápadů a poznámek. Je online, je zdarma a přirovnala bych ho MS One Note.
 3. DROPBOX - (EN) - ukládání, sdílené dokumentů.
 4. ASANA - (EN) - skvělý nástroj na organizaci a řízení projektů, základní a dostačující verze je zdarma.
 5. TRELLO ( (EN/CZ) - další skvělý nástroj na organizaci projektů, cílů, úkolů.

SPRÁVA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍ

 1. Hootsuite(EN) - umožní vám plánovat a automaticky publikovat příspěvky na sociálních médiích.
 2. Buffer(EN) - umožní vám plánovat a automaticky publikovat příspěvky na sociálních médiích.

Existuje mnoho dalších aplikací, nicméně pokud máte jeden projekt a vaše hlavní sociální média jsou Facebook a Instagram, pak vám pro start postačí si vše řídit z vašeho účtu v aplikaci Facebook Business Suite.

AFFILIATE & PROVIZNÍ SYSTÉMY

1. AffilBox  - (CZ) jeden z prvních a pravděpodobně stále nejrozšířenější a nejpoužívanější provizní systém na českém trhu, dá se snadno propojit se Smart Emailingem, FAPI, ANABIXEM a MIO šablonou.

ZKRAČOVAČE ODKAZŮ

 1. Tiny - http://tiny.cc/
 2. Bitly https://bitly.com/

ÚČETNÍ PROGRAMY & POKLADNÍ SYSTÉMY

 1. Fakturoid  (CZ) - super jednoduchý a levný online nástroj pro jednoduché účetnictví, pokud potřebujete např. pouze vystavovat faktury, ideální nástroj, poměr cena/výkon, ideální pro startující podnikatelky - ozkoušeno, moc doporučuji!
 2. POHODA - (CZ) skvělý a rozšířený účetní systém, vhodný pro malé i větší firmy, ideální pro účetní firmy, v robustní verzi umí úplně vše
 3. Money.cz - (CZ) je systém podobný POHODĚ. Rozdíl je především vizuální.
 4. FAPI  - (CZ) je poměrně jednoduchá aplikace ideální pro online marketing, která spravuje objednávky na Vašem webu, vystaví a odešle faktury do emailu zákazníka, zařídí platby online, párování i upomínky.

ZAMĚSTNANCI, BRIGÁDNÍCI, KONTRAKTOŘI, PRÁCE NA ZAKÁZKU

 1. Na volné noze - (CZ) portál nezávislých profesionálů, zde můžete najít designery, programátory a další odborníky, také se sami můžete registrovat.
 2. Jobs.cz & Práce.cz - (CZ) klasická možnost, jak si najít zaměstnance či brigádníka.
 3. Fiverr.com - (EN) pokud přemýšlíte, kde se dají sehnat levně 3D náhledy knih, ebooků, pracovních sešitů na váš web, tak tohle je to místo. Za pár dolarů můžete poptat logo, banery na web, návrhy ebooků atd. Jedinou podmínkou je znalost angličtiny.

Facebook, Linked In - poslední dobou se vyplácí pro své inzeráty využívat sociální média a sdílet mezi přáteli, případně se přidat k dané zájmové skupině a tam svůj požadavek publikovat. Jednak je to zdarma a poměr dobrého zacílení je vysoký.

MYŠLENKOVÉ MAPY (MIND MAPS)

 1. CANVA (CZ/EN) - ideální program pro začátečnice s mnohostranným využitím: banery pro weby, sociální média, tiskové materiály, workbooky, ebooky, mockupy a mnoho dalšího pro vaše podnikání.
 2. AYIA - (EN) v minulosti pod námzvem "Mind Maps" oblíbený nástroj pro tvorbu myšlenkových map, díky unikátní grafice a jednoduchosti.
 3. MIND TOOLS - (EN) další podobný nástroj pro tvorbu myšlenkových map.